1. Patriots Liberec >
  2. O klubu

Historie klubu

Začátky baseballu a softballu v Liberci

Již počátkem 80. let se v liberecké čtvrti Františkov organizují první hráči pálkovacích her. Postupně je vybudováno hřiště a vznikají týmy mužů, žen a žáků, které hrají své soutěže (přebory) pod názvem Textilana Liberec. Na konci 80. let vzniká v Liberci i baseballový klub pod názvem Bongo Liberec, který se pravidelně účastní ČML a několikrát se marně pokouší v baráži získat účast v Extralize.

Po odstoupení softbalového sponzora pomalu začíná klub upadat. Své sehrála i přítomnost nově vzniklého konkurenčního klubu Blesk Jablonec nad Nisou. Žáci hrají s názvem GoMets pod vedením Martiny Šimůnkové. Ze žáků vyčnívá svými dovednostmi Honza Drábek, budoucí reprezentant ČR. Po té se i GoMets rozpadají. A tak se  od poloviny 90. let hrstka nadšenců snaží udržet při životě klub nyní pod názvem BSC Liberec. Své přebory hrají jen muži a ženy softballu, baseball v Liberci úplně zanikl.

Nový začátek

Klub Patriots Liberec vznikl na podzim roku 2005 na „základech“ BSC Liberec (baseball a softball club). Díky silnému sponzorovi bylo v roce 2005 postaveno zbrusu nové hřiště na baseball a softball jako součást areálu Sport parku Liberec. Zároveň byla odkoupena licence na 1. ligu pro nově vzniklý tým mužů. Ten byl složen z hráčů, kteří hráli za dřívější liberecké týmy a z hráčů s extraligovými a reprezentačními zkušenostmi (kluby SB Rýchory a Tempo Praha).

V sezónách 2006 až 2008 hraje tým mužů v popředí 1. ligy a v roce 2008 si díky úspěšné baráži proti týmu Olympie Blansko vybojuje právo hrát v nadcházející sezóně Extraligu! Ten samý rok v poháru ČBA Patrioti postoupili přes extraligové týmy Krče a Blanska do Final Four. Tam jsme již nestačili na tři brněnské celky.

V roce 2007 začínají své soutěže hrát i mládežnické kategorie. Soutěže hrají i muži a ženy v softballu.

2009 - Extraligová sezóna

V této sezóně hráli Patrioti Extraligu! V konkurenci týmů, hrajících Extraligu pravidělně se jen těžko prosazovali. Ale ostudu 7. místem rozhodně neudělali - bilance 10 vítězství a 25 proher. Bohužel v baráži o Extraligu nestačili na ambiciózní tým Kotlářky Praha.

V tomto roce prošel klub dílčí krizí způsobenou hlavně nedostatkem pěněz od sponzorů na základní provoz klubu. Sezónu jsme dohráli a na podzim došlo k výměně vedení a baseball v Liberci pokračoval.

2010 - nový restart

V této sezóně hráli Patrioti Severočeský přebor a i prolínací soutěž týmů s názvem Interliga. Mužstvo pro soutěže bylo složeno z různých věkových kategorií od kadetů přes juniory až po muže (14 - 35 let...) Soutěže v přeboru odehrály i mládežnické týmy mladších kadetů, žáků a T-ballistů. V tomto roce prošel klub Patriots stabilizací a pomalu se rozšiřovala hráčská základna, hlavně od nejmladších kategorií. Velký dík patřil a patří Honzovi Drábkovi, novému presidentovi klubu!

Tým mužů hrál v letech 2010-2015 Severočeský přebor, v letech 2016-2017 po spojení s B-týmem Eagles Praha pak znovu 1. ligu.

Do sezóny 2016 jsme poprvé přihlásili tým juniorů (kategorie U18) a v české části Extraligy hráli zápasy proti silnějším pražským týmům. Jako jedinému klubu mimo baseballových bašt (Praha, Brno, Ostrava, Třebíč) se nám, byť s obtížemi, dařilo tuto kategorii na rozumné úrovni udržet šest sezon v řadě. Hráče ve věku 15+ už je dost složité "držet" u sportu, který dělají třeba od svých 10ti let...

Od roku 2016 jsme byli v rámci reorganizace soutěží ČBA zařazeni do regionu Severovýchod, kde tedy hrajeme soutěže.

2022 - nové vední klubu

Klub po dlouhých letech působení v Liberci opustil předseda Honza Drábek. Od jara 2022 vede Patrioty dlouholetý člen Vít Hovorka, který baseball sám stále aktivně hraje. Nové klubové vedení se snaží o "druhý" restart Patriotů a při při náborech a rozšiřování hráčské základny cílíme na hráče již od 5ti let věku. Jiná možnost totiž v konkurenci extraligových hokejistů, fotbalistů, florbalistů i volejbalistů není...