1. Patriots Liberec >
  2. 8. místo v republikovém turnaji kategorie U8 - FirstCup

8. místo v republikovém turnaji kategorie U8 - FirstCup

redakce, 24.06. 2024 Aktuality

Patrioti do osmi let se v uplynulém víkendu již potřetí zúčastnili největšího turnaje této kategorie v Česku – FirstCupu v Brně. Očekávání tentokrát nebyla velká, Patrioti v regionu tuto kategorii nehrají a do turnaje jsme se přímo nekvalifikovali, nicméně byla nám (a nyní už můžeme říci „naštěstí“) udělena divoká karta.

Mladí Patrioti byli nalosováni do teoreticky obtížné skupiny B společně a ambiciózními Miners Kladno, nejúspěšnějším českým týmem v dospělém baseballe Draci Brno a týmem Baseball Plzeň.

Patrioti vstoupili do turnaje velmi dobrým výkonem proti Miners Kladno, avšak drobné nepřesnosti v obranné souhře zapříčinily těsnou porážku 7:8. Soupeř se však nadřel, v zájmu dosažení vítězství stáhl sestavu na devět hráčů a velmi agresivně běžel po metách. Těsnou porážkou se však Patrioti nenechali rozhodit a hned v následujícím zápase si vyšlápli na brněnské Draky, které porazili s přehledem, když soupeř korigoval až za rozhodnutého stavu, nakonec 11:9. V sobotu Patrioti dohrávali skupinu utkáním proti Baseball Plzeň. Naše silná pálka a slabší pole soupeře vedlo nakonec k vítězství 12:3, které potvrdilo výborné druhé místo Patriotů v základní skupině se skóre 30:20.

Sobotní odpoledne je tradičně vyhrazeno prvnímu kolu play-off, které vítěze zápasu pošle do skupiny o 1.-8. místo, poražené pak do spodní části pavouka do skupiny o 9. až 16. místo. Patrioti měli velkou motivaci podívat se poprvé do horní poloviny pořadí turnaje. Rozpis turnaje nám pro tento zápas přisoudil třetí tým skupiny A Tempo Praha, se kterým mladí Patrioti svedli vítězný těsný souboj o 11. místo v loňském ročníku turnaje (9:7). Ukázali jsme větší progres a obrovskou vůli po vítězství. V tomto důležitém zápase řada našich hráčů předvedla své nejlepší odpaly turnaje, se kterými si soupeř nedokázal poradit a naše obrana byla rovněž precizní. Závěrečné skóre 14:4 pro Patrioty pak bylo vůči soupeři ještě lichotivé a podepsalo se ně něm několik velkorysých rozhodnutí našeho trenérského týmu. Patrioti s nadšením oslavili (nečekaný) postup do čtvrtfinále turnaje.

V neděli náš čekal boj o postup do semifinále, v cestě nám však stál vždy skvěle připravený a pálící tým Třebíč Nuclears, vítěz základní skupiny C. V neděli se hrálo v útoku již na pět nadhozů (oproti předchozím dvěma dnům, kdy se pálilo na tři nadhozy trenéra a posléze případně následovaly dva pokusy ze stativu). Bylo jasné, že toto pravidlo našemu velmi mladému týmu nepomůže. Přestože jsme vynaložili enormní snahu, rozdíl na pálce i v obranné hře byl znát a Patrioti nakonec podlehli 3:11.

Ve skupině o 5. až 8. místo nás poté čekali opět Miners Kladno. Patrioti moc toužili oplatit Miners porážku ze skupiny, ale bohužel tlak na pálce nebyl takový jako v předchozích zápasech a i přes velmi slušnou obranu Patrioti opět těsně podlehli, a to 4:6. Nakonec jsme tedy hráli v odpolední nedělní slunečné výhni utkání o 7. místo v turnaji s Technikou Brno. I tento soupeř patří v dětských kategoriích k širší české špičce. Patrioti dokázali ve čtyřech směnách uhrát remízu 6:6 a musel přijít extra inning. Patrioti nechali hrát celou sestavu včetně nejmladších a v prodloužení soupeř těžil ze zkušenější části lineupu na pálce. Pro Patrioty to nakonec znamenalo porážku 6:10.

I přes náročný poslední den však Patrioti 8. příčkou vylepšili dosavadní nejlepší umístění v turnaji a i svým výkonem v posledním dni prokázali, že v této kategorii patří do širší české špičky. Ve skupině o 1.-8. místo turnaje hráli se třemi vítězi základních skupin (Třebíč Nuclears, Miners Kladno, Technika Brno), přesto to byla takřka vždy velmi vyrovnaná utkání. Turnaj byl zajímavý vzpourou týmů z druhých míst základních skupin, které v play-off přehrály jejich vítěze. O celkové vítězství tak hrály tři týmy ze druhých míst základních skupin (Eagles Praha, Arrows Ostrava a Klasik Frýdek-Místek) a pouze jeden vítěz skupiny - Třebíč Nuclears. Turnaj nakonec podruhé v řadě ovládli Eagles Praha, kteří ve skupině podlehli Třebíč Nuclears, avšak v play-off jim porážku oplatili a ve finále otočili i dramatické finále s Arrows Ostrava. Žádný tým tak nedokázal projít turnajem bez porážky. To vše potvrzuje vyrovnanost turnaje a týmů v jeho horní polovině a může nás jedině těšit, že v této společnosti se usadili i nejmladší Patrioti. Skončili také před svými soupeři z kvalifikace Waynes Pardubice (10. místo).Patrioti navíc  disponují perspektivou sestavení kvalitního týmu i v následujícím roce.

Oporou letošní sestavy byl Eda Kadlček na nadhozu, ke spolehlivému výkonu se rozehráli Patrik a Dan Šafaříkovi na první, resp. druhé metě. Jakub Horký dával vše do svého výkonu na short-stopu. Na třetí metě získával v prvních dnech turnaje zkušenosti Roman Raiminius, v posledním dnu ho vystřídal zkušenější Hynek Sluka. Aktivně catcheroval Tonda Košvanec. Ve vnějším poli se několika rychlými zákroky blýskli Samík Becker a Jiří „George“ Štajer, obětavě hrál Pepa Linka i Jindra Rozporka. Všichni Patrioti bez rozdílu pálili ze všech sil.

V dovednostních disciplínách Masters (16 týmů po 4 zástupcích v každé disciplníně (hod, běh, odpal) si připsal velký úspěch Samík Becker, když si odvezl medaili za třetí nejrychlejší oběh met v čase 14,42s.

Trenérský tým hráče motivoval, řídil, utěšoval i občas "srovnal" přísnějším tónem ve složení: Vítek (nadhoz), Jirka (první meta), Petr (třetí meta), David a Hynek (koordinace vna střídačce). 

Děkujeme za krásné zážitky!

Výsledky a pořadí k nahlédnutí ZDE

Starší články